Jet-lag


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Sal, 20 Kas 2018 ]
Toplam 10 ziyaret
4 benzersiz ziyaretçi

jetlag » Jet-lag Nasıl Önlenir?

 

 

 

 

 

jet-lag nasıl önlenir?

 

 

Jet-lag'dan korunmak için uçağın havalanışında veya inişlerinde kulak ve baş ağrıları olabileceğinden soğuk algınlığı rahatsızlığı olanlar uçak yolculuğunu tercih etmemelidir. Seyahat öncesinde iyi bir dinlenme tavsiye edilen diğer bir durumdur. Yolculuk sırasında ayakkabılar çıkarılarak ayakları rahat ettirip gerçekleştirilecek uykular bu problemin hafif atlatılmasına yardımcı olur. Uyku hapı alınarak uyumak, uzmanlar tarafından önerilmemektedir çünkü bu şekildeki ağır bir uyku sonucunda hareketsiz hale gelen vücuttaki kan dolaşımı çok yavaşlar.


Seyahat bittikten sonra da varılan bölgenin yeme, içme ve uyuma saatlerine uymaya çalışmak, sosyal aktivitelere katılmak uyum süresini kısaltmaya yardımcı olur. Protein açısından zengin kahvaltı ve karbonhidrat açısından zengin akşam yemeği yemek de yine yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 


Jet-lag'ı önleme yollarından biri de melatonin hapı kullanmaktır. Melatonin beyin tarafından saat 23:00 ile 05:00 arası salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır dolayısıyla Jet-lag sendromunun da sebebi de bu hormondur. 

Editör Bilgileri

bijou


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi